Originální znak fotbalového oddílu z kronikyHistorie oddílu

Úryvek z úvodu Kroniky oddílu kopané Sokola JAVORNICE:

Pohled do historie javornické kopané

V Javornici se hrála před válkou i během ní velmi dobrá kopaná, která měla v okolí dobrý zvuk. Hrálo se, kde se dalo. V létě na louce a na podzim na strništích. Po čase byla hráčům přidělena louka u Dusilových. Mužstvo mělo rudá tílka, bílé trenýrky a na tílkách hvězdu. V mužstvu byli totiž příznivci Sparty a Slávie, a tak aby nebyly spory, byla půlka úboru v barvách Sparty a Slávie.

Po válce se mužstvo rozpadlo, ale fotbal ve vesnici nezanikl. Členy tehdejšího mužstva byli: František Dvořák, Jos. Serbousek, St. Bek, Lad. Bek, Jos. Bidrman, Jos. Štěpánek, Alois Motl, Jar. Bartoš, Jos. Kubec, Kašek Lad., Old. Kubec, Karel Erben, Jos. Daníček, Motl Jar., Boh. Pavel a další. Mužstvo dospělých sice nebylo, ale na škole byla velmi dobrá jedenáctka starších žáků, kteří mnohokrát velmi dobře reprezentovali naší školu i vesnici. Mnozí z nich přešli jako dorostenci do Rychnova nad Kněžnou. K nejlepším patřili: Jiří Dvořák, Láďa Plíhal, Drahomír Letenský, Miroslav Píč, Franta Hartman, Antonín Jirsa a další.

V roce 1965 objevili Vláďa a Pavel Bartošovi na Betlémě louku, na které bylo vybudováno hřiště. Nemělo sice regulérní rozměry, ale to těm, kteří ho budovali, vůbec nevadilo a nemohlo to zbrzdit jejich pracovní nadšení. Sami si hřiště sekli, lajnovali a když se postavily branky, nebylo ve vesnici rušnější místo než toto hřiště. Nadšení pro fotbal bylo tak velké, že se každodenní boje protáhly až do úplné tmy. Ze začátku se zde scházeli jen chlapci z horního konce, ale po čase přišli i „doleňáci“. K nejoblíbenějším hrám patřila „rvačka“, která se hrála o žluté tričko nejlepšího střelce. K nejčastějším účastníkům těchto bojů patřili: Václav Pohl, Vláďa Plíhal, Jaroslav Motl, Olda Škop, Jaroslav Martinec, Václav Martinec, Vláďa Bartoš, Pavel Bartoš, Jaroslav Krunčík, Pavel Marek, Pavel Nosek, Jiří Skála, Milan Daníček a Jiří Vrba.

 Když se sešlo více hráčů, tak se hrálo na dvě branky. Bylo sestaveno mužstvo, které také sehrálo několik přátelských zápasů. V prvním přátelském utkání, které se hrálo na našem hřišti, jsme měli za soupeře mužstvo Dlouhé Vsi a Rovně. Soupeř byl víc než slabý, a tak výsledek 7:3 mohl být i dvojciferný. Další dvě utkání sehrálo mužstvo s elektrikáři z Gottwaldova, kteří tehdy ve vesnici pracovali. I v těchto utkáních jsme zvítězili a nutno říci, že utkání byla zajímavá, protože se hrálo o soudek piva.

V roce 1970 přišel mezi nás Vlastimil Zachoval, který se nás ujal jako trenér a zároveň dělal brankáře. Začaly pravidelné tréninky, které se soustředily na fyzickou a technickou přípravu. Před javornickými diváky jsme debutovali v přátelském utkání s dívčí jedenáctkou z naší vesnice. Utkání se hrálo o pouti, na hřišti za školou. Na utkání se přišlo podívat přes 200 diváků, kteří se velmi dobře bavili. Utkání skončilo naší těsnou porážkou v poměru 6:7 (1:6). Tímto utkáním jsme zároveň chtěli vzbudit zájem u představitelů obce a JZD o náš oddíl a přimět je, aby nám uvolnili lepší pozemek na hřiště, než je za školou. Po několika přátelských zápasech ve Slatině, Prorubkách a s JZD byli všichni hráči přesvědčeni, že bychom mohli přihlásit mužstvo do soutěže. Jelikož nám JZD nechtělo uvolnit na naší žádost pozemek za Ruffrovými, rozhodli jsme se, že si rozšíříme a upravíme hřiště na Betlémě. Povolení pro rozšíření hřiště jsme dostali teprve po dlouhých jednáních s předsedou JZD soudruhem Josefem Čepelkou. Protože však hráči i někteří naši příznivci namítali, že hřiště je příliš stranou vesnice, pokračovali naši členové v jednání o uvolnění pozemku za Ruffrovými.

Rok 1971

V roce 1971 byla obnovena tradice dobrého javornického fotbalu. Na podzim byla ustavující schůze oddílu kopané. Předsedou byl zvolen Jaroslav Motl. Ze strany oddílu byla vedena dlouhá jednání o uvolnění pozemku za Ruffrovými pro stavbu hřiště. Připravoval se seznam hráčů na vystavení registračních průkazů.

Rok 1972

Bylo rozhodnuto přihlásit oddíl kopané do okresní soutěže. S oddílem kopané Sokola Slatina bylo dohodnuto zapůjčení hřiště pro podzimní soutěž. Pozemek za Ruffrovými byl již uvolněn, ale nebyl připraven pro soutěž. Registrace hráčů nebyly dosud vystaveny, a tak hrálo mužstvo na soupisku. Byly zakoupeny bílé dresy, a jedny nám na naší žádost věnovala Slavie Praha. V srpnu byli V. Bartoš a Jiří Adamec v Týništi na rozlosování soutěže. Javornice hrála první utkání "doma" ve slatinském exilu se Sokolem Petrovice.

Reportáž z prvního utkání na domácím javornickém hřišti na jaře 1973

Sokol Javornice – Sokol Slatina           2:1 (2:1)

K tomuto utkání jsme nastupovali poprvé na domácím hřišti. Na tradiční derby se přišlo podívat přes 300 diváků. Naši hráči zahájili utkání velkým náporem, který byl v 10. minutě korunován prvním gólem. Po rychlé akci celého útoku ho vstřelil Josef Krupka. Po této brance hráči Slatiny zvýšili svůj tlak a podařilo se jim za pět minut vyrovnat. Celý poločas si však udržovalo naše mužstvo převahu, kterou korunoval Jiří Dvořák druhou brankou. Druhý poločas mělo naše mužstvo velkou převahu, která však vyzněla naprázdno. Po tomto vítězství se naše mužstvo posunulo na 7. místo v tabulce.

 

Kronika zachycuje znovuobnovení oddílu javornického fotbalu a v dalších částech obsahuje hlavně reportáže k jednotlivým zápasům (mužů, dorostu a žáků) až do roku 1980. Kroniku do roku 1978 pečlivě vedl a výtvarně ztvárnil Vláďa Bartoš, který bohužel opustil svět příliš brzy. Na jeho kronikářské umění se již nepodařilo úspěšně navázat. V případě zájmu o nahlédnutí do fotbalové kroniky nás kontaktujte, popřípadě se zde budeme snažit zveřejnit její další části.

Rok 2001

Tento rok byl pro náš klub velmi významný. Dalo by se říct: jedna éra skončila, nová začala. Díky OÚ Javornice se podařilo vybudovat nové zázemí pro hráče. Po posledním zápasu jara 2001 se téměř všichni hráči a přátelé javornické kopané podíleli na demolici původních dřevěných nevyhovujících kabin (podle kroniky byly zakoupeny z Lípy n. Orl.). Loučení se starými dosluhujícími kabinami bylo těžké, nakonec se však každý těšil na svůj koutek v kabině nové. Během létní přestávky u hřiště vyrostly kabiny nové, prostornější, které hráčům nabízí dostatečný komfort. Poděkování za ně patří především OÚ Javornice, který stavbu financoval, ale také všem ostatním, kteří se na stavbě kabin svýma rukama podíleli.

Současná éra

Od vzkříšení tradice javornické kopané se fotbalový oddíl stále pohybuje v okresních soutěžích. V sezónách 2003/2004 a 2004/2005 působil A-tým v nejvyšší okresní fotbalové soutěži. Ještě v ročníku 2006/2007 hrálo na javornickém hřišti hned 5 týmů - muži A, muži B, dorost, starší a mladší žáci. Vzhledem ke stavu mládežnického fotbalu však byl tento stav dlouhodobě neudržitelný.

2017/2018 Historický postup do krajské 1. B třídy

Po několika vydařených sezónách se A-tým v tomto ročníku po spanilé jízdě OP II. třídy stal vítězem celé soutěže. Po bouřlivých mistrovských oslavách, při kterých nechyběla ani jízda králů traktorem po vesnici, jsme poprvé v historii postoupili do krajské soutěže. V prvním ročníku 2018/2019 jsme celkovým 6. místem Javornici rozhodně ostudu neudělali. Nezapomenutelná bude také naše pouť Pohárem hejtmana Královéhradeckého kraje, kde jsme se jako nováček soutěže dostali mezi 8 nejlepších týmů v Královéhradeckém kraji.

Sezóna 2003/2004

Muži A – OP II. třídy – 8. místo ze 14 účastníků
Muži B – OP III. třídy – 5. místo ze 12 účastníků
Dorost – OP – 3. místo z 9 účastníků
St. žáci – OP – 3. místo z 8 účastníků
Ml. žáci – OP – 5. místo ze 12 účastníků

Sezóna 2004/2005

Muži A – OP II. třídy – 13. místo ze 14 účastníků
Muži B – OP III. třídy – 7. místo ze 12 účastníků
Dorost – OP – 4. místo z 10 účastníků
St. žáci – OP – 2. místo z 9 účastníků
Ml. žáci – OP – 8. místo ze 12 účastníků

Sezóna 2005/2006

Muži A – OP III. třídy – 12. místo ze 12 účastníků
Muži B – OP IV. třídy – 2. místo ze 14 účastníků
Dorost – OP – 7. místo z 9 účastníků
St. žáci – OP – 3. místo z 8 účastníků
Ml. žáci – OP – 8. místo z 9 účastníků

Sezóna 2006/2007

Muži A – OP III. třídy – 5. místo ze 12 účastníků
Muži B – OP IV. třídy – 4. místo ze 14 účastníků
Dorost – OP – 3. místo z 8 účastníků
St. žáci – OP – 4. místo z 6 účastníků
Ml. žáci – OP – 8. místo z 8 účastníků

Sezóna 2007/2008

Muži A – OP III. třídy – 7. místo ze 12 účastníků
Muži B – OP IV. třídy – 7. místo ze 12 účastníků
Dorost – OP – 7. místo z 9 účastníků
Ml. žáci – OP – 8. místo z 8 účastníků

Sezóna 2008/2009

Muži A – OP III. třídy – 6. místo ze 12 účastníků
Muži B – OP IV. třídy – 8. místo ze 12 účastníků
Dorost – OP Rychnovska a Náchodska – 7. místo z 10 účastníků
Ml. žáci – OP – 2. místo z 5 účastníků

Sezóna 2009/2010

Muži A – OP III. třídy – 3. místo ze 12 účastníků
Muži B – OP IV. třídy – 5. místo ze 12 účastníků
Dorost – OP Rychnovska a Náchodska – 5. místo z 9 účastníků
Ml. žáci – OP – 3. místo z 6 účastníků

Sezóna 2010/2011

Muži A – OP III. třídy – 2. místo ze 12 účastníků - POSTUP DO II. třídy OP
Muži B – OP IV. třídy – 6. místo z 10 účastníků
St. žáci – OP Ústí n. Orlicí – 2. místo z 4 účastníků - kvůli malému počtu týmů starších žáků na Rychnovsku se náš tým musel přihlásit do OP starších žáků v sousedním okresu Ústí nad Orlicí

Sezóna 2011/2012

Muži A – OP II. třídy – 9. místo ze 14 účastníků
Muži B – OP IV. třídy – 6. místo z 10 účastníků
St. žáci – OP – 2. místo z 5 účastníků

Sezóna 2012/2013

Muži A – OP II. třídy – 7. místo ze 14 účastníků
Muži B – OP IV. třídy – 3. místo z 8 účastníků
St. žáci – OP – 5. místo z 6 účastníků

Sezóna 2013/2014

Muži A – OP II. třídy – 6. místo ze 12 účastníků
Muži B – OP IV. třídy – 4. místo z 11 účastníků - POSTUP DO OP III. třídy
Dorost – KS – základní skupina 8. místo z 8 účastníků, skupina o pořadí 6. místo z 8 účastníků - historický první společný tým Slatiny a Javornice se zúčastnil krajské soutěže dorostu

Sezóna 2015/2016

Muži A – OP II. třídy – 3. místo ze 14 účastníků
Muži B – OP III. třídy – 8. místo z 10 účastníků - SESTUP DO OP IV. třídy

Sezóna 2016/2017

Muži A – OP II. třídy – 2. místo ze 14 účastníků
Muži B – OP IV. třídy – 3. místo z 8 účastníků - POSTUP DO OP III. třídy

Sezóna 2017/2018

Muži A – OP II. třídy – 1. místo ze 14 účastníků - POSTUP DO KRAJSKÉ 1.B TŘÍDY
Muži B – OP III. třídy – 10. místo z 10 účastníků - SESTUP DO OP IV. třídy

Sezóna 2018/2019

Muži A – 1.B třída, sk. B – 6. místo ze 14 účastníků; čtvrtfinále Poháru hejtmana Královéhradeckého kraje
Muži B – OP IV. třídy – 6. místo z 8 účastníků
Starší a mladší přípravky - 2 společné týmy Slatiny a Javornice